Friday, September 9, 2011

Anyone can afford Shakeology. Let me show you!


You really can. There is really no excuse. I felt disturbed that I had left out Shakeology from my suggested meal plan, especially given the fact that many of the foods we eat today (particularly our chicken/fish/meat) are of such poor quality. It makes sense that Shakeology would make up for some of the nutrient deficient foods we consume as a society. But, the question remains: Can you afford it?

If I left it out of my meal plan, then somewhere in my mind I was saying, “No, there is little room for it in a tight budget.” However, somehow that just didn’t jive with me. Let’s do the math together and you decide.

The cost of Shakeology on autoship (you get free shipping) is $119.99. Plus tax, say around $126, for one month’s supply (1 serving a day for 30 days). Each shake comes out to about $4.20. The coach price for Shakeology on autoship is $89.99 or around $96 total. Each serving comes out to $3.20.

Too much you say? Not if you are using Shakeology as a meal replacement, which, by the way, will help you lose weight. Remember: Subjects in a 90-Day study lost an average of 10lbs when they replaced just one meal per day with Shakeology.

The cost of an average lunch at a restaurant or take-out: $6 to $9. Plus, even Subway sandwiches which are reputably low-cal average 460 to 560 calories. Shakeology has 140 calories, less than 1 gram of fat per serving, annnnnnd it is truly nutrient rich.

The cost of an average take out or restaurant dinner: $10 & up to be sure.

The cost of a home-cooked lunch or dinner: 6-8 ounces of chicken = $2.00 (and we are talking low-grade chicken), veggies= $1 (frozen veggies are really okay! hurray!) and 1 sweet potato = from .5 to $1.00. Total= about $3.4.

Conclusion: You are spending about $3-4 on a home-cooked meal, the same amount that you would spend on Shakeology.

So what is the big fuss about then? I think our resistance has to do more with our thinking than our actual ability to afford Shakeology, regardless of budget. Somehow, I’m guessing, many people see Shakeology as a luxury item. But is it really? I invite you to watch the following video **HERE** and see what real doctors have to say about this amazing product! For additional info, please go to http://www.awesomeshakes.com/
We think nothing of spending $4 on mass-produced food that doesn’t truly nourish us, yet we protest that $4 for Shakeology is too expensive. There’s something awry with our thinking, don’t you think?
Either pay the farmers now or the doctors later!

To your health and to thinking outside the box.

~Nicole






No comments:

Post a Comment